efekti i sheqerit në gjak në përqendrimin e sheqerit në gjak - п»їSi të ulim sheqerin në gjak 7yf

Νέα και ειδήσεις
Απάντηση
ovactorgo
Δημοσιεύσεις: 220642
Εγγραφή: Σάβ Ιαν 30, 2021 9:36 am

efekti i sheqerit në gjak në përqendrimin e sheqerit në gjak - п»їSi të ulim sheqerin në gjak 7yf

Δημοσίευση από ovactorgo »

п»їVuani nga diabeti? Si të ulni nivelin e sheqerit në gjak në kushte shtëpie.

.

п»їBARNAT PëR ULJEN E SHEQERIT Në GJAK -> http://monarh.top/sq/diasq/diasq.html

.

.

.

.

.

Ato janë më pak se 100 mg/ dl pasi nuk keni ngrënë për 8 orë. Dhe janë më pak se 140 mg/dl 2 orë pasi keni ngrënë. Përgjatë ditës, nivelet kanë si tendencë të jenë më të ulëta para vakteve. Për shumë njerëz me diabet, nivelet e sheqerit në gjak para vakteve duhet të jenë diku te 70-80 mg/dl.
Testi i glukozës në gjak Një test i glukozës në gjak mat sasinë e glukozës në gjakun tuaj. Glukoza, një lloj sheqeri i thjeshtë, është burimi kryesor i energjisë së trupit tuaj. Trupi juaj shndërron karbohidratet që hani në glukozë.Testimi i glukozës bëhet kryesisht për njerëzit me diabet tip 1, …
sheqer i lartë në gjak
insulina në gjak rrit sheqerin në gjak
diabeti i tipit 2
simptomat kryesore të sheqerit në gjak tek burrat
diabeti dhe sheqeri në gjak
ilaçe që ulin sheqerin në gjak
sheqeri në gjak gjatë shtatzënisë
glicemia 6 3
simptomat e sheqerit në gjak të lartë
Diabeti
glicemia 6 5
Medicul dumneavoastra specialist in diabet si boli de nutritie va va recomanda o alimentatie echilibrata, adaptata la specificul individual (activitate zilnica,profesie). Veti servi alimentele permise in 5 mese pe zi (3 principale si 2 gustari intermediare), iar cantitatea de glucide va fi stabilita de medic. Lloje të ndryshme të testeve të sheqerit në gjak ; 1. Testi i sheqerit në gjak në kohë; 2. Testi i sheqerit në gjak në agjërim ; 3. Testi i sheqerit në gjak 2 orë pas ngrënies (post prandial) 4. Testi i hemoglobinës A1c (HbA1c) Cara Mpër të kontrolluar nivelet e sheqerit në gjak Një numër i madh i njerëzve në të gjithë botën vuajnë nga nivele të ulëta të insulinës në gjak dhe rritje të sheqerit në trup. Përballë një problemi të tillë, ju duhet të monitoroni vazhdimisht gjendjen tuaj dhe të regjistroheni tek një mjek. Por është më mirë, si për çdo sëmundje tjetër, të mos përballesh me diabet.

Απάντηση